جواهرات تنگستن

جواهرات تنگستن :‌ تنوع فلزاتی که در صنعت جواهر سازی استفاده می شوند در دو دهه اخیر بسیار بیشتر شده است و می توان گفت تقریبا از هر فلزی که قابلیت چکش خواری داشته باشد و رنگ زیبا و خاصی را داشته باشد برای ساخت زیورآلات استفاده می شود. تنگستن یکی از این فلزات است که در دهه اخیر به خصوص در آمریکای شمالی محبوبیت زیادی کسب کرده و افراد زیادی برای حلقه ازدواج خود این فلز را ترجیح می دهند. در ادامه این مقاله ویژگی های کارکتری این فلز را از جنبه زیورآلات بررسی خواهیم کرد.

فلز تنگستن چیست ؟

تنگستن که به فلز گرگ نیز معروف است یکی از عناصر جدول تناوبی بوده و ریشه ان در کلمه سوئدی است که معنای سنگ بسیار سنگین را می دهد که با توج به وزن و چگالی این فلز کاملا مناسب است. این فلز بالاترین نقطه دوب را دارد و سنگین ترین فلزی است که در صنعت جواهر سازی استفاده می شود. در میان فلزات بالاترین مقیاس موس را دارد و مقاوم ترین در برابر خراش است و همچنین در آمریکای شمالی محبوب ترین فلز برای ساخت حلقه ازدواج مردانه است.

مقایسه تنگستن و تنگستن کاربید

اغلب اوقات این دو عبارت را به جای همدیگر به کار می برند اما باید بدانید که آن ها تفاوت هایی دارند. در واقع فلز تنگستن در فرم خالص خودش نمی تواند در ساخت جواهر استفاده شود. بنابراین آلیاژی از آن ساخته می شود که ۸۵ درصد ترکیبش از خود فلز بوده و ۱۵ درصد ان کربن است البته نیکل و کبالت هم می تواند آن بخش ۱۵ درصدی را بسازند. به این آلیاژ تنگستن کاربیدی می گویند.

علت این ترکیب سختی زیاد این فلز است. اضافه کردن کمی کربن به ساختارش آن را چکش خوار تر کرده و امکان ساخت زیورآلات را می دهد. نیکل موجود در الیاژ هم سبب حفظ ساختار فلز شده و از باز شدن آن در فرایند جواهر سازی جلوگیری می کند. از تنگستنی که در آن کبالت وجود دارد برای ساخت زیور استفاده نمی شود چرا که این فلز با روغن های سطح پوست واکنش می دهد و می تواند آلرژی زا باشد.  در ضمن سختی موس تنگستن به تنهایی ۷.۵ بوده اما با اضافه شدن کربن به ان بیشتر شده و به ۹ می رسد.

مزیت های جواهرات تنگستن

دنیای امروزه جواهرات مردانه را فلزات سختی مانند تنگستن و تیتانیوم و استیل فرا گرفته است. از جمله مزیت هایی که می توان به این فلز نسبت داد قیمت ارزان آن است که در مقایسه با طلا بسیار کمتر بوده و از نقره نیز کمتر است. کیفیت های مختلف آلیاژ تنگستن تاثیر در قیمت آن دارد. از دیگر مزیت های این فلز شباهت زیاد آن به فلز های گران قیمت مانند نقره و طلای سفید است

از دیگر ویژگی های خوب این فلز می توان به سختی آن اشاره کرد سختی فلز های مختلفی که در صنعت جواهر سازی استفاده می شوند در زیر عنوان شده است.

  • طلا ۳ موس
  • پلاتین ۴.۵ موس
  • پالادیم ۴.۵ موس
  • رودیم ۶ موس
  • تیتانیوم ۶ موس
  • تنگستن ۹ موس

در واقع شاخص ۹ موس به این معناست که تا زمانی که این فلز در کنار الماس یا موزانیت قرار نگیرد هیچ خشی روی آن نمی افتد. همین خاصیت آن ها را همیشه درخشنده نگه می دارد. این فلز فاسد نمی شود و جلا خود را از دست نمی دهد. از دیگر مزیت ها تنوع رنگی است فلز است شما می توانید انگشتر مردانه خود در رنگ های خاکستری و یا سفید و یا حتی سیاه تهیه کنید. فروش آنلاین انواع انگشتر طلا در این بخش از وب سایت.

معایب جواهرات تنگستن

سختی بالای این فلز به این معنی است که هر گونه فلز دیگری کنار آن باشد روی آن خش خواهد انداخت بنابراین نباید در کنار طلا و نقره ان را استفاده کنید. انگشتر های ساخته شده از تنگستن قابلیت تغییر سایز ندارند و در صورت تغییر سایز انگشتتان باید انگشتر خود را نیز عوض کنید. این فلز قابلیت چکش خواری کمی دارد و در صورت مواجه شدن با فشار زیاد یا ترک برداشته و یا می شکند. همانطور که در ابتدا هم گفته ش تنگستن می تواند سبب آلرژی شود. فروش جواهرات ساخته شده از این فلز بسیار سخت است و مناسب برای سرمایه گذاری نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.