کاربرد طلا

انواع کاربرد طلا چیست : طلا یک عنصر بسیار نرم و چکش خوار است و برای اینکه به استحکام لازم برسد آن را با دیگر فلزاتی چون : مس، روی، نقره،نیکل و … آمیخته می شود. طلا یک فلز گرانبها است که از جمله کاربردهای طلا می توان استفاده از آن در ساخت زیورآلات و جواهرات است.طلا به دلیل خواص منحصر به فردی که دارد طوری در نگاه ها نشسته است که بشر از هر چیز ممکنی از طلا استفاده می کند.

تا بحال به این موضوع فکر کرده اید که طلا بجز اقتصاد می تواند چه نقش دیگری داشته باشد؟

بطور کلی طلا نه تنها در زمینه ساخت طلا و جواهرسازی مفید است و نقش دارد بلکه در کلی دیگر از کارها مورد استفاده قرار می گیرد! بعنوان مثال شما تجربه خوردن نوشیدنی که در آن تکه های طلا است را دارید؟

یا حتی می دانستید که در ساخت تلفن همراه تان طلا بکار گرفته شده است؟

در ادامه این مطلب توضیحات بیشتری در رابطه با کاربردهای مختلف طلا خواهیم داد تا میزان اطلاعات کاربران گرامی را به حد ممکن برسانیم.

انواع کاربرد های طلا چیست ؟

انواع کاربرد طلا در الکترونیک

تمام موارد نام برده شده از خصوصیات یک عنصر است که با جذابیت خاصی ساخته شده است و به راحتی به اشیاء با ارزشی تبدیل شده است و همچنین طلا بخاطر خواص ویژه ای که دارد، در صنعت نیز محبوبیت دارد. تمام لوازم خانگی و حتی تلفن های همراه و یا رایانه ها از مقدار کمی هم شده طلا برخوردار هستند.طلا به دلیل هدایت الکتریکی بالا و مقاومت در برابر اکسید شدن اهمیت ویژه ای در ساخت تجهیزات کامپیوتری دارد.

حال ما چند قطعه الکتریکی را نام برده ایم و میزان طلای موجود در این قطعات را مشخص کرده ایم.

رم های قدیمی 4 سوت

رم اس دی 5 سوت

سی پی یو سرامیکی 20 تا 45 سوت

(هر 1000 سوت یک گرم طلا می باشد)

کاربرد طلا در پزشکی

طلا در زمینه پزشکی نیز کاربرد دارد. بیشتر طلاهای استفاده شده توسط دندانپزشک ها می باشد که در دندانپزشکی طلا را به صورت آلیاژ با فلزهای دیگر نیز وجود دارد که این فلزات عبارت اند از پلاتین،پالادیوم،نقره،مس و روی می باشد.طلا عنصری غیر سمی است و خطرناک نیست به همین خاطر برای دندانپزشک ها مورد استفاده می باشد. این فلز گرانبها بخاطر مقاومت بالا، سختی بالا، هرگز ساییده و تیره نمی شود و همچنین به دلیل مقاومت بالا به عوامل شیمیایی باعث جلوگیری از زنگ زدن طلا می شود.این موارد را میتوان از مزایای استفاده از طلا در پزشکی نام برد که البته در کنار این مزایا معایبی نیز نهفته است که در ادامه مطالب به شما کاربر گرامی توضیح خواهیم داد.

مزایا استفاده از طلا عبارت اند از

1 تنها ماده ای ست که دارای عمر زیاد است

2 شکل پذیری بالایی درد و به راحتی به هر شکلی که بخواهیم در می آید

3_به دلیل سختی که طلا دارد کاملا و بطور مناسب دندان را می پوشاند

4 طلا طوری نیست که در دهان خورد شود

5_با محیط زیست سازگاری دارد

معایب استفاده از طلا عبارت اند از :

1 طلا قیمت بالایی دارد

2 حرارتی است

3 رنگ زرد آن ممکن است که بر چهره و زیبایی اثر بدی بگذارد

4 متصل به دندان نیست و هر زمان ممکن است که جدا شود

5 گاهی ممکن است که با قطب های الکتریکی بدن واکنش نشان دهد

کاربرد طلا در خوردن و آشامیدن

طلای خوردنی چیست : شاید برایتان جالب باشد که بدانید از طلا بعنوان افزودنی استفاده می کنند یعنی می توان طلا را به خوراکی ها افزود و از برگ طلا به صورت پوسته پوسته برای تزیین انواع غذاها و دسرها استفاده کرد. البته خوردن طلا برای بدن هیچ فایده ای دارد و نه تنها که فایده ندارد بلکه حتی ضرر هم ندارد و یا به عبارتی می توان گفت اصلا مصرف آن برای بدن هیچ تفاوتی ندارد.

طلای خوراکی فقط یکی از مواد تشکیل دهنده غذاها است که مجوزی رسمی برای استفاده از طلای خوراکی در کشور آمریکا و آلمان صادر شده است.ممکن است با خودتان بگویید که حالا چرا طلا به عنوان مواد خوراکی شناخته شده است که در این باره باید بگوییم که چون طلا غیر سمی بوده و ایجاد حساسیت نمی کند.

انواع کاربرد طلا در صنعت

کاربرد طلا در صنعت چیست : نمونه ای بارز از کاربرد طلا عبارت اند از: می توان از طلا در گلدوزی استفاده کرد، برای ساخت شیشه ها می توان از طلا استفاده کرد، برای تهیه لباس های مقاوم در برابر گرما و حرارت از طلا استفاده می شود، در خودرو سازی نیز از طلا استفاده می شود! طلا یک رسانای خیلی مقاوم است.

طلا هدایت کننده الکتریکی مقاومی است به همین دلیل از اهمیت بالایی برخوردار است و می تواند جریان را به خوبی هدایت کند. همچنین طلا در اتصالات و پست های تقویت کننده لحیم کاری و … نقش خیلی مهمی دارد در صورتی که مس و نقره از طلا این کار را بهتر انجام می دهند اما پس از مدتی کارایی خود را از دست می دهند به همین خاطر بیشتر از طلا استفاده می شود. طلا به عنوان فلزی صنعتی بسیار مهم به شمار می آید زیرا خواص منحصر به فردی دارد و از جمله این غواص ها می توان موارد زیر را نام برد.

1 درخشندگی که دارد ان را زیباتر جلوه می دهد

2 رنگ زردی که آن را زیباتر نمایان می کند

3 در برابر کدر شدن مقاومت می کند

4 در شکل ها و طرح های متفاوت دیده می شود

5 قابلیت چکش خواری دارد و به شکلی که بخواهید در می آید

6 و همچنین قابلیت مفتول شدن نیز دارد

انواع کاربرد طلا در گوهرسازی

با آمیختن طلا با آلومینیوم به طلای آبی و از امیختن طلا با اهن به طلای بنفش می رسیم که این رنگ های طلا کاربرد چندانی ندارد مگر اینکه در کارهای ویژه گوهرسازی بتوان از آنها استفاده کرد.در گوهرسازی از انواع سنگ ها استفاده می شود که هر کدام از سنگ ها اسم های مخصوص به خود را دارند گاهی عقیق گاهی یاقوت و گاهی زمرد و گاهی هم یشم و … نام گذاری می شوند. این سنگ ها از معادن استخراج می شوند ظاهر ناصاف و بهم ریخته ای دارند و گاهی هم در رودخانه ها پیدا می شوند که به دلیل حرکت روی دیگر سنگ ها ساییده شده اند.گوهر تراش با سمباده و مته اش این سنگ ها را می تراشد و صیقلی می کند تا براق شوند و سپس از این سنگ ها برای ساخت جواهرات و زیورالات ها استفاده می کنند.

هر کدام از این سنگ ها تبدیل به نگین انگشترها با نگین روی گوشواره ها حتی روی گردنبند ها می شوند که هرکدام از ان ها قبلا جزء تکه سنگی بوده که سنگ تراشی آنها را از هم جدا کرده است. آیا برایتان پیش آمده است که اسم یا حتی اسامی مختلفی را روی سنگ ها یا عقیق ها دیده باشید؟

اسم را روی عقیق چاپ می کنند یا می نویسند؟ اسمی که روی عقیق دیده می شود را با نوک مته می تراشند.

 

One thought on “کاربرد طلا
 • می 13, 2019 at 12:39 ب.ظ
  Permalink

  دروددد
  واقعا خیلی مطلب خوبی بود
  نمیدونستم طلا اینقدر کاربرد جالب داره

  Reply

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *