فاکتور طلا

در هنگام خرید طلا به هر شکلی شما فاکتور آن را دریافت می کنید که بسیار مهم بوده و اهمیت ندادن به آن و گم کردنش عواقب بدی را به دنبال دارد چرا که هنگام فروش طلا و زیورآلات خود به فاکتور آن نیاز خواهید داشت. از این رو در این مقاله می خواهیم به فاکتور طلا و چیز هایی که باید به آنها توجه کنید بپردازیم.

نمونه فاکتور طلا

می توان گفت که فاکتور طلا سندی برای مالکیت شما بر هر گونه مصنوعات طلا است. این سند درست به اندازه میزان طلایی که خریداری کرده اید مهم بوده و بدون آن در امر فروش با مشکلات زیادی روبرو خواهید شد. برخی فکر می کنند که با یک رسید جعلی نیز می توانند برای فروش طلا اقدام کنند اما این نکته را باید بدانید که این امر غیر قانونی بوده و جریمه هایی را به همراه خواهد داشت.

 

نمونه فاکتور طلا

یک رسید باید مشخصات کامل طلای خریداری شده به همراه اطلاعات کامل فروشنده را دارا باشد. برای مثال شماره تلفن مغازه و همراه و تمامی آدرس های وب سایت ها و صفحه های مجازی وی و… از جمله اطلاعاتی که در فاکتور قرار می گیرند می توان به موارد زیر اشاره کرد.

اطلاعات کامل فاکتور زیورآلات

سربرگ : اولین و مهم ترین بخش رسید طلا را می توان سربرگ آن دانست که شامل لوگو نام فروشگاه و آدرس و تلفن و…است. سریال فاکتور نیز در این بخش قرار می گیرد.

اطلاعات خریدار : فروشنده طلا اطلاعات شخص خریدار مانند نام و نام خانوادگی، تلفن و آدرس و کد ملی را در بخش مربوطه یادداشت می کند.

عکس فاکتور طلا

اطلاعات محصول خریداری شده : نام محصول باید به صورت دقیق در فاکتور نوشته شده و دیگر اطلاعات نظیر مظنه ( قیمت روز طلا 17 عیار ) ، عیار طلای خریداری شده، فی اجرت یا همان اجرت محصول خریداری شده و..

سود تک فروشی : میزان سودی که اتحادیه طلا فروشان برای تک فروشی طلا در نظر گرفته اند 7 درصد بوده و اگر طلا فروشی بیشتر از این میزان سود بگیرد تخلف محسوب می شود.

متعلقات طلا :  ممکن است سنگ های قیمتی نیز بخشی از جواهر خریداری شده باشند که در این بخش عنوان خواهند شد.

مالیات ارزش افزوده : مالیات ارزش افزوده نیز که هر طلافروش موظف است از خریدار بگیرد 9 درصد مبلغ کل بوده و باید به صورت فصلی ان را به اداره مالیات پرداخت کند.

قیمت محصول : فروشنده موظف است مانند هر فاکتور خرید دیگری قیمت نهایی جنس را هم به صورت عددی و هم به صورت حروفی بنوسد.

مهر و امضا نیز یکی دیگر مهم ترین بخش های فاکتور محسوب می شوند که توسط فروشنده در انتهای هر فاکتوری زده می شود.

فاکتور های دستی و چاپی طلا

برخی از طلا فروشان از فاکتور ها از پیش چاپ شده استفاده می کنند که هیچ اشکالی در این مورد وجود ندارد اما باید خریدار دقت کند که تمام اطلاعات گفته شده در قسمت قبل در آن باشند. عدم وجود هر کدام از موارد گفته شده فاکتور را فاقد اعتبار می کند و ر آخر تنها کسی که ضرر می کند خریدار است

اهمیت رسید

بر اساس قوانینی که توسط اتحادیه طلا فروشان تنظیم شده و به اجرا درآمده اند خرید هر گونه از مصنوعات طلا نیازمند ارائه فاکتور توسط فروشنده است و عدم ارائه آن خلاف قانون بوده و تبعات خود را به دنبال دارد. دقت کنید که برخی از فروشنده برای طفره رفتن از دادن فاکتور دلایلی را ارئه می دهند که بی پایه اند مثلا برخی می گویند طلای زیر یک گرم نیازی به فاکتور ندارد در صورتی که هر مقدار طلا و با هر وزنی نیازمند فاکتور است.

صدور فاکتور المثنی طلا

اگر فاکتور خود را گم کرده اید با مشکلات زیادی رو به رو خواهید شد و هیچ واحد صنفی مجوز داری اقدام به خرید طلای شما نمی کند اما اگر محصول را از یک طلا فروش خریده باشید و وی شما را به خوبی بشناسد می توانید از وی درخواست صدور فاکتور المثنی کنید. اما اگر وی شما را نشناسد و ثبت های خرید خود را برای مدت محدودی نگه دارد نمی تواند بدون اثبات خرید شما فاکتور المثنی صادر کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.