عیار طلا چیست

طلا یک فلز نرم است که در صورت عدم ترکیب با فلزات دیگر استحکام لازم را ندارد، به همین جهت در ساخت طلا آن را با فلزات دیگر ترکیب می کنند، بنابراین طلای به کار رفته در زیورآلات با درصد خلوص متفاوتی وجود دارد. عیار طلا، واحد تعیین کننده خالص بودن آن است. در واقع هرچه عیار طلای ما بیشتر باشد، آن طلا خالص تر است. زیورآلات طلا را معمولا در ۴ درجه دسته بندی می کند :

 • عیار ۷۵۰ یا ۱۸
 • عیار ۸۳۳ یا ۲۰
 • عیار ۸۷۵ یا ۲۱
 • عیار ۹۱۶ یا ۲۲

که رایج ترین و پرکاربردترین نوع آن طلای ۱۸ عیار است. آگاهی و دانش کامل در این زمینه پیش از خرید زیورآلات ضروری است پس ادامه ی این مطلب را مطالعه نمایید تا با مفهوم عیار بیشتر آشنا شوید.

طلای خالص یک فلز نرم است به همین جهت کسانی که در قدیم سکه طلا دریافت میکردند آن را گاز می گرفتند، تا جای دندانشان روی طلا بیفتد و تشخیص دهند که جنس طلا خوب و خالص است. اما امروزه برای اینکه طلا سفت باشد دیگر خالص ساخته و تولید نمی شوند و معمولا با نقره و یا فلزات ترکیب می شوند.

محاسبه عیار طلا

عیار طلا چگونه محاسبه می شود؟

به نسبت طلای استفاده شده به کل وزن قطعه، عیار می گویند، بدین صورت اگر وزن یک قطعه طلا را ۱۰۰۰ گرم در نظر داشته باشیم، و در آن ۷۵۰ گرم طلا به کار رفته باشد آن طلا ۷۵۰ عیار است که به آن ۱۸ نیز می گویند.

به همین ترتیب اگر طلای به کار رفته شده ۸۳۳ گرم در ۱۰۰۰ گرم باشد به آن عیار ۸۳۳ یا ۲۰ می گویند.

خالص ترین حالت، طلای ۲۴ عیار است که ۹۹.۹ درصد طلای خالص می باشد.

تشخیص عیار طلا

در جدول زیر مشاهده میکنید که درصد خالص بودن طلا و عیار آن مشخص شده است.

عیار طلا درصد خلوص
۹۹۹.۹ ۲۴ عیار 99.9%
۹۱۶ ۲۲ عیار ۹۱.۶٪
۹۰۰ ۲۱.۵ عیار ۹۰٪
۸۷۵ ۲۱ عیار 87.5%
۷۵۰ ۱۸ عیار 75%
۷۰۵ ۱۷ عیار 70.5%
۶۶۶ ۱۶ عیار ۶۶.۶%
۵۸۳ ۱۴ عیار ۵۸.۳%
۵۰۰ ۱۲ عیار 50%
۳۷۵ ۹ عیار 37.5%

 

عیار سکه طلا چقدر است ؟

عیار سکه طلا در ایران ۲۱.۵ است که معادل عیار ۹۰۰ می باشد. سکه های طلا در ایران ۹۰٪ طلای خالص هستند.

عیار طلا در ایران و دیگر نقاط جهان

اصولا هر کشوری استاندارهایی را برای تعیین عیار طلای خود دارد و سازندگان طلا باید از آن پیروی کنند. در کشورهایی مثل ایران یا ایتالیا عیار استاندارد ۱۸ است. در بعضی از کشورها مانند عربستان عیار رایج ۲۴ و در هند ۲۲ است.

عیار رایج طلا در ایران در حال حاضر ۱۸ است ، اما قبلا ۶۹۵ ( ۱۷ عیار ) رایج بوده است.

در ایران پایین ترین مقدار عیار طلا، ۱۸ است اما در بعضی از شهرهای کشور می توان طلا با عیارهای 20،21،22، هم رواج دارد. مثلا در یزد مردم از طلای ۱۸ و ۲۰ و در شهرهای جنوبی از طلای ۱۸ ، ۲۱ و ۲۲ عیار استفاده می شود.

علاقه شهرهای جنوبی بیشتر به طلای زرد و با عیار بالا و در مرکز کشور و شهر تهران بیشتر طلای سفید با عیار ۱۸ درخواست دارد. البته بسته به سلیقه هر فرد رنگ، طرح و ساخت متفاوت است، به طور کلی افرادی که طلای پر زرق و برق را می پسندند عیار های بالا استفاده می کنند زیرا به دلیل استفاده از طلای بیشتر پر رنگ تر است.

طلای کد 725 یا 730 عیار

یک نوع کلاهبرداری که جدیدا از سال گذشته در ایران شاهد افزایش آن در بازار هستیم افزایش زیورآلات تقلبی با مارک ۷۲۵ یا ۷۳۰ است. همانطور که در بالا گفته شد عیار یک استاندارد بین المللی است و هیچ ترکیب دیگری خارج از این استاندارد وجود ندارد و معتبر نخواهد بود.

این نوع زیورآلات عرف شده ی بدل ، به نام‌ طلای روسی نیز شناخته می شوند که البته اشتباه است، برای اطلاعات بیشتر و آشنایی با طلای رزگلد یا روسی این مقاله را مطالعه کنید.

اما داستان عیار طلا ۷۳۰ و ۷۲۵ چیست ؟

یک سری از شرکت های بدل سازی به تازگی از این مارک ( طلای ۷۲۵ یا ۷۳۰ ) استفاده می کنند. این محصولات بدل هستند و هیچگونه طلایی در آن به کار برده نشده است. دلیل انتخاب این نام هم برای گمراه کردن افراد است. به عنوان مثال مارک ۷۲۵ شباهت زیادی به مارک ۷۵۰ در طلا و همچنین شباهت زیادی به مارک ۹۲۵ در نقره دارند.

که از سال گذشته در ایران شاهد افزایش زیورآلات بدل ( با شماره و مارک ۷۲۵ یا ۷۳۰ ) در بازار هستیم. کلاه برداری های بسیاری در این زمینه صورت گرفته و پرونده های شکایت بسیاری در این رابطه وجود دارد.

محاسبه عیار طلای دست دوم

زمانی که شما قصد خرید طلایی را دارید، فروشنده بعد از محاسبه قیمت روز طلا، اجرت، سود، عیار و مالیات مبلغی را در نظر گرفته و به شما می فروشد. اما زمانی که شما به هر دلیلی قصد فروش طلا را دارید در بهترین حالت 1.3 از عیار طلای شما کم شده و طلا را با در نظر گرفتن عیار 740 یا حتی گاهی تا 735 از شما خریداری می کند که این مسئله به انصاف طلافروش بر میگردد.

این کاهش عیار به این دلیل است که طلای استفاده شده ممکن است کثیف یا شکسته شده باشد و خلوص طلای شما پایین می آید.

فلزاتی که با طلا ترکیب می شوند

می توان گفت مس به دو دلیل قیمت پایین و فراوانی، نسبت به دیگر فلزات بهترین گزینه است. البته جای نگرانی نیست چرا که اتحادیه صنف طلافروشان با وجود کارشناسان و فرستادن آن ها، نظارت کافی و دقیقی بر کارگاه های طلا دارند تا مبادا طلاسازان خارج از استاندارهای جهانی شمش های 24 عیار یا آبشده 18 عیار، اقدام به ساخت کنند.

البته دیگر فلزاتی مانند نقره، پلاتین، رودیوم با طلا ترکیب می شوند تا ضمن کاهش عیار طلای خام مطابق با استانداردها، طلای زرد رنگ را به سفید رنگ تبدیل می کنند. اشاره به این موضوع خالی از لطف نیست که استفاده از نقره و پلاتین برای ترکیب شدن با طلای 18 عیار به دلیل اینکه این دو فلز قیمت بالایی دارند، برای طلاسازان مقرون به صرفه نیست. پس بهترین گزینه رودیوم است. اما اگر دچار حساسیت های پوستی هستید، به مسئله را با سازنده طلا در میان بگذارید تا از فلز با کیفیت تری استفاده کند چرا که رودیوم ممکن است ایجاد حساسیت کند.

طلای ۲۴ عیار و خالص !

بله وجود دارد ، اما به دلیل نرمی بسیار زیادی که دارند معمولا در زیورآلات استفاده نمی شوند، شمش طلا از طلای خالص بوده و عیار آن ۲۴ است.شمش های طلا به صورت بسته بندی شده و  وکیوم شده خرید و فروش میشوند.

محاسبه برای بدست آوردن  41/66= 24÷1000

جهت محاسبه عیار در فرمول بالا ، عدد 41/66 بیانگر این است که اگر عیار را بر درصد خلوص آن تقسیم کنیم ، هر عیار مقدار 41/66 را به خود اختصاص می دهد و از این رو ، می توان با ضرب کردن در عدد 66/ 41 سایر عیارها را بدست آورید. مثلا برای محاسبه عیار 750 اگر آن را تقسیم بر 66/ 41 بکنیم عیار 18 بدست می آید .

پرسش و پاسخ ها
 • طلای ۷۵۰ عیار چیست ؟
  طلای ۷۵۰ همان طلای ۱۸ عیار است. عدد ۷۵۰ نشان دهنده ی این است که به ازای هر ۱۰۰ گرم طلا ، ۷۵۰ گرم طلای خالص در آن وجود دارد.
 • چرا زمان فروش طلا ، فروشنده عیار آن را کمتر محاسبه می کند؟
  ممکن است زمانی که قصد فروش طلای خود را دارید، طلا فروشی ها یه درصدی از عیار آن را کمتر در نظر بگیرند یا حتی به عنوان طلای ۷۳۵ آن را محاسبه کنند. دلیل این محاسبه این است که به دلیل کثیف شدن و یا شکسته شدن ممکن است خلوص طلا پایین آمده باشد.
 • طلای رایح در ایران چند عیار است ؟
  رایج ترین نوع طلا در ایران ۱۸ عیار است و در برخی شهرهای جنوبی ۲۰، ۲۱ و حتی ۲۲ عیار نیز به کار می رود.
4 دیدگاه در “عیار طلا چیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.