طلا عربی

در این مقاله قصد داریم اطلاعاتی درباره تاریخچه طلا عربی و خصوصیات منحصر به فرد آن در اختیار شما قرار دهیم.

تاریخچه طلا عربی

اولین بار حدود سه هزار سال قبل از میلاد مسیح اعراب طلا را از شهر مهد الذهب شهری که اولین معدن طلا را دارا بود و در نزدیکی مدینه قرار داشت، استخراج کرده و آن را شناختند. عربستان به دلیل داشتن معادن طلای بی شمار بسیار ثروتمند و از بزرگترین کشورهای تولید کننده طلا و جواهر است.

سرویس طلا عربی

دلایل محبوبیت طلا عربی

بسیاری از افرادی که به عنوان توریست یا زائر به این کشور صفر می کنند علاقه به خرید طلای عربی دارند. چرا که نه تنها خلوص و عیار آن بالا است بلکه مالیات بر طلا کمتر از 5 درصد بوده و خرید طلا برای آن ها مقرون به صرفه است.

جواهرات و طلا عربی به دلیل نوع خاص طراحی که مختص منطقه و متناسب با فرهنگ و سلیقه خود آن هاست، شاید برای ما جدید و عجیب باشد اما همین شکل منحصر به فرد طلا عربی باعث شده که نظر مردم دیگر کشورها به آن جلب شود و اقدام به خرید توسط آن ها صورت بگیرد.

طلا عربی به دلیل تاریخچه، رنگ براق و درخشان، طرح های پیچیده و حجیم، وزن سنگین، استفاده از قطعات و سنگ های بزرگ و عیار بالا باعث مطرح شدن این مدل طلا در جهان شده است. موارد ذکر شده از دلایل رونق بازار طلای عربی است.

عیار طلا چیست و چگونه محاسبه می شود ؟

طلا چه در گذشته و چه اکنون در کنار زیبایی و جلوه ای که دارد، ارزش مادی آن نیز قابل توجه بوده و به عنوان یک کالا برای سرمایه گذاری مد نظر قرار می گیرد.

 

طلای عربی

طلا عربی از گذشته تا به الان تغییری آنچنانی نداشته و شکل خود را تا حدودی حفظ کرده اما طبیعتا با ورود مدل های متنوع طراحی، طلای عربی نیز کمی دستخوش تغییر شده است. البته جواهرات قدیمی به دلیل خالص بودن طلای و سنگ های قیمتی اصل به کار رفته در ساخت آنها از ارزش بسیار زیادی برخوردار هستند.

ارزش طلا در گذشته

اعراب از روزگاران قدیم تا اکنون برای ابراز علاقه، نشان دادن ثروت و دارایی، کسب اطمینان خاطر و پشتوانه جواهرات طلا به همسر آینده خود هدیه می دادند. تا اگر در جنگ ها و شرایط دشوار مرد دچار مرگ و بیماری شد، زن بتواند با فروش طلا، گذران زندگی کند و نگرانی بایت هزینه ها نداشته باشد. شاید بتوان مصر باستان را پایه گذار این نظریه دانست.

زیورآلات عربی

 

بسته به شخصیت و جایگاه اجتماعی و ثروت افراد، اعراب از طلا استفاده می کردند. هر چه که یک فرد ثروتمند تر بود، نه تنها از جواهرات اغراق آمیز، بزرگ و با سنگ های قیمتی در زیورآلات خود استفاده می کرد بلکه در لوازم جانبی مثل بافت لباس نیز طلا، نقره و … به کار می رفت.

این مسئله در مورد مردان نیز صدق می کرد. در خاندان پادشاهی نیز دسترسی به این جواهرات بر اساس موقعیت آن ها بود. البته مردم عادی از طریق سرقت جواهرات دفن شده با مومیایی پادشاهان، می توانستند به این گنجینه های ارزشمند دست پیدا کنند.

دلیل دفن جواهرات با مومیایی پادشاهان اعتقادی بود که مصری ها داشتند آن ها گمان می کردند اسنان بعد از مرگ به جهان دیگری خواهد رفت به همین دلیل فرد دفن شده می تواند ثروت و جایگاه خود را در جهان دیگر نیز حفظ کند.

 

طلا مصری

طلا عربی به عنوان طلسم

بعضی از جواهرات و طلا های عربی به عنوان طلسم به کار می رفت. این گروه از زیورآلات به دلیل سنگ های به کار رفته ها و اعتقادی که بر خاصیت و انرژی خاص این سنگ ها بود طرفداران زیادی داشت. اکنون نیز نه تنها در جامعه عرب بلکه در کشور خودمان از بعضی از سنگ ها به عنوان شفای بیماری های روحی و جسمی استفاده می شود. معروفترین آن ها سنگ آبی چشم نظر است که به باور بعضی انرژی های منفی ساطع شده از چشم دیگران را از ما دور می کند.

یکی از معروف ترین طرح های زیورآلات عربی ، تمیمه یا دستبند انگشتر است که شامل دستبندی است که با زنجیر به یک انگشتر متصل شده است. که در تصویر زیر می توانید نمونه از آن را مشاهده کنید.

دستبند طلای عربی

در کنار سرویس های طلا، شما می توانید هر کدام از قطعات مانند گردنبند، گوشواره، انگشتر و دستبند طلا عربی را به صورت جداگانه تهیه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.