سنگ یشم

خرید سنگ های قیمتی و استفاده از آن ها در جواهرات گوتاگون در فرهنگ های مختلف به خصوص در کشور ما بسیار رواج دارد محبوبیت بسیار بالای برخی از سنگ های ارزشمند مانند یشم و یاقوت زمینه سود جویی و کلاه برداری بسیاری را فراهم کرده است بنابراین شما باید شناخت کافی از سنگی که می خرید را داشته باشید بتوانید سنگ اصل و قیمتی را از سنگ های مصنوعی و فاقد ارزش شناسایی کنید. در ادامه این مقاله به بررسی ویژگی های سنگ یشم می پردازیم و نکاتی را جهت شناسایی آن از سنگ های تقلبی را عنوان خواهیم کرد.

سنگ یشم چیست‌ ‌

سنگ یشم ( به انگلیسی Jade دارای ریشه ای لاتین از کلمه piedra de la ijada )‌ که ریشه لاتین‌ آن به معنای سنگ علاج است در دوران آزتک ها و مایاها  استفاده می شد. این سنگ با رنگ سبز خاصی که دارد در اروپا و آسیا نیز بسیار محبوب بوده است. چینی ها ان به سنگ اشرافی می گویند.

سنگ یشم چیست‌ ‌

اولین اسناد یافت شده باستانی نشان می دهد که قدمت استفاده از این سنگ ها در جواهرات و زیور آلات به ۹۰۰۰ سال پیش باز می گردد. نکته جالب در مورد این سنگ این است که تا قرن ۱۹ دو گروه سنگ jadeite و Nephrite را که شباهت ظاهری با هم دارند یشم می نامیدند التبه امروزه نیز بسیاری هر دو گروه را یشم نامیده اگرچه هر کدام ویژگی ها و خواص خاص خود را دارد.

برای خرید انواع زیورآلات زنانه و مردانه از قسمت فروشگاه وب سایت گلدرکالا دیدن نمایید.

دسته اول (‌ سنگ جادیت )‌ بسیار کمیاب تر است رنگ زیبا تر و درخشش بیشتری دارد و گران تر است  اما گروه دوم (‌سنگ های نفریت )‌ به رنگ های زرد سبز و سفید دیده می شود بیشتر یافت می شود و ظاهری وکسی یا چرب را نمود می کند. در ادامه ای دو گروه را دقیق تر مقایسه خواهیم کرد.

مقایسه یشم جادیت و نفریت

همانطور که گفته شد نوع جادیت درخشش بیشتری دارد و کمیاب است و بسیار گران تر از نوع نفریت. سنگ نفریت سختی و چگالی بالاتری دارد و تنوع رنگی آن بیشتر است. نسبت بازتاب نور در یشم جادیت کمی بیشتر است. یشم نفریت بیشتر در چین پیدا می شود اما در آفریقا و آسیای غربی نیز می توان آن را پیدا کرد.

سنگ یشم نماد چیست ؟‌

یشم سنگ تولد ماه های سنگ ماه تولد فروردین ، اردیبهشت ، خرداد ، مهر است  و نمادی از وقار و آرامش است. همانطور که در ابتدا اشاره کردیم در چین اشرافزادگان آن را در ساخت انگشتر های خود استفاده می کردند و در بسیاری از فرهنگ ها نماد احترام به شمار می رود. این سنگ بیشتر در زیورآلات و خصوصا انگشتر های مردانه نصب شده و خواص درمانی نیز دارد که در ادامه به ان ها نیز خواهیم پرداخت.

سنگ یشم نماد چیست ؟‌

در ضمن در دوران قدیم برخی از قوم ها باور داشته اند که این سنگ نمادی از بهشت است.

یشم در ایران

این سنگ کالایی وارداتی بود که از چین وارد می شد و یافته های موجود نشان از محبوبیت ان در دوران قدیم دارند به طوری که نمونه معروف آن پسری سنگیست که در گیلان یافت شده است. همچنین در تخت جمشید نیز جامی پایه دار از یشم با کتیبه ای با نام خشایارشاه یافت شده است که روی لبه آن دوازده سر قو نیز حکاکی شده است.

سنگ یشم در ایران

از هزاران قرن پیش تا امروز یشم سین کیانگ (جزو قلمرو ایران) معروفترین ، بهترین و بزرگترین مکان یشم جهان بوده است با وجود فراوانی سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی دیگر در ایران این یشم سین کیانگ بود که بسیار مشتری داشت. در دوره ای محبوبیت این سنگ به حدی بالا رفت که تنها خاندان های سلطنتی و اشرافی قادر به خرید ان بودند.

کاربرد های سنگ یشم

 • اجسام فیزیکی
 • -مهره ها
 • انگشتر های طلا زنانه و مردانه و دیگر جواهرات
 • -تزئینات
 • -کار های هنری
 • -مجسمه ها
 • -ماسک ها
 • -اثاثیه
 • -ابزار
 • -سلاح برای جنگ
 • -مقبره
 • -سازهای موسیقی
 • برخی ابزار های پزشگی

کاربرد های سنگ یشم

 در گذشته از خواص این سنگ برای ارتباط با عالم کیهانی و پزشکی استفاده می کردند. این سنگ با ساختار بلوری درهم پیچیده و متصل به هم باعث شده تا در حکاکی و کاروینگ گزینه بسیار مناسبی باشد که در رنگهای با کیفیت قیمت سنگ یشم اصل را بالا ببرد.

در مشرق کره زمین سنگ یشم معنای عرفانی داشته است تا آنجا که اولین حکاکی های پیدا شده روی یشم مربوط به دوران نوسنگی بوده است و پنج هزار سال قبل از میلاد چینی ها از سنگ یشم به علت سختی مناسبی که داشت از آن در مجسمه سازی و ابزار و جواهرات استفاده می کردند.

خواص درمانی یشم

از دوران باستان از یشم برای شفاف سازی و جوانسازی پوست استفاده می کرده اند  در .واقع این سنگ با سم زدایی از پوست آن را سر زنده تر می کند و روزنه های بسته شده توسط آلودگی را باز می کند همچنین پوست های پف کرده و چروک را صاف کرده و نشانه های پیری را کم تر می کند.

خواص درمانی یشم

در چین و در طب سنتی شرق آسیا دو سنگ یشم را به شکل ابزاری غلتک مانند در آورده و آن را روی پوست حرکت می دهند تا آلودگی ها را جذب کند. امروزه در برخی از کلینیک های زیبایی پوستی نیز سنگ یشم را در دستگاه های ماساژور مدرن خود قرار می دهند و برای شاداب سازی پوست از آن استفاده می کنند. ماساژ دادن با این سنگ خواص دیگری نیز دارد :‌

 • گردش خون در بدن
 • توازن مایعات پوستی
 • بهبود خاصیت ارنجاعی پوست
 • سفت شدن عضلات صورت
 • کندن سلول های مرده
 • تسریع سلول سازی پوست

سنگ یشم مانند یک ارام بخش عمل می کند و سبب منظم شدن ضربان قلب می شود همچنین از شوک های ناگهانی نیز جلوگیری می کند. افزایش اعتماد به نفس را به دنبال دارد و می تواند از بیماری های روانشناختی مانند افسردگی پیشگیری کند.  در ارگان های داخلی بدن نیز تاثیرات زیادی دارد عملکرد کلیه ها را بهتر می کند و در دفع سموم مختلف موثر است.

همچنین سبب تنظیم میزان آب و نمک و تعادل دیگر مواد معدنی در بدن می شود. سنگ یشم می تواند شب ادراری را درمان کند و از بیماری های استخوانی پیشگیزی کند. این سنگ قیمتی می تواند سلول ها را تشویق به خود ترمیمی کند و برای تسکین درد هی عضلانی گرفتگی ماهیچه و…نیز فایده دارد. تقویت قوی حنسی مردانه و افزایش باروری زنان و افزایش اشتها از دیگر خاصیت های آن است.

تشخیص سنگ یشم اصل از تقلبی

هنگام خرید جواهراتی که سنگ یشم روی آن ها استفاده شده است باید سه چیز را در نظر داشته باشید زبر نبودن سنگ٬ بافت آن و شفافیت و رنگ.

رنگ مهم ترین ویژگی برای تشخیص یشم اصل از تقلبی است گلمه Jade که در اصل به معنای سبز از به خاطر محبوب ترین رنگ این سنگ روی آن گزاشته شده است این در حالیست که این سنگ قیمتی در رنگ های مختلفی ‌(‌زرد – نارنجی. – سیاه و سفید و …) نیز می تواند یافت شود. اما رده سبز رنگ قیمت بالا تر و ظاهری زیبا تر دارد. پس از سبز به ترتیب رنگ های بنفش٬ سیاه٬ نارنجی و قرمز محوبیت بالایی دارند.  سنگی که شما خریداری می کنید (‌ در هر رنگی )‌ باید درخشنده وزنده به نظر برسد حتما بازتاب نور و رنگی را زیر نور آفتاب و مصنوعی چک کنید.

تشخیص سنگ یشم اصل از تقلبی

چیزی که سنگ یشم را از سایر سنگ های هم رنگ خود جدا می کند شفافیت آن است قیمتی ترین نوع یشم نمیه شفاف است که درخشان بوده و ظاهری نیمه بلوری دارد در اثر برخورد نور با این سنگ می توان دید که نور به عمق آن رفته و درخشندگی را به ارمغمان می آورد. نمونه های تماما شفاف یشم هستند که قیمت کمتری دارند. بافت سنگ یشم در کل از سه نوع کریستال کوچک متوسط و بزرگ تکشیل شده است. با لمس آن نرمی آن را حس می کنید و به خاطر ساختار کریستالی ویژه ای که دارد به راحتی بریده می شود به شکل های مختلفی بدون اینکه ترک بردارد و یا بشکند ر آورده می شود.

معادن سنگ یشم

می توان بهترین نوع از این سنگ را در منطقه میانمار به خصوص در شمال میانمار پیدا کرد. فشار بالایی که به خاطر لایه های رشته کوه هیمالیا به این سنگ ها وارد می شود کیفیتشان را دو چندان می کند. ذخایر ثانویه در میان لایه هایی از سنگهای رسوبی تشکیل شده از کنگلومرا و ماسه سنگ در بستر رودخانه وجود دارد.

معادن سنگ یشم

سایز قلوه سنگهای ژادئیت که در برمه پیدا می شوند ممکن است در حد شن ریزه یا تخته سنگهای بسیار بزرگ باشد. در ضمن با وجود قوانین کنترلی شدیدی که دولت برمه برای جلوگیری از قاچاق وضع شده اند باز هم مقدار بالایی از آن به چیانگ مای چین قاچاق یا تایلند قاچاق و در آنجا معامله می شوند. در دیگر نقاط دنیا می توان به آمریکا (کالیفرنیا)، ژاپن، گواتمالا و CIS اشاره داشت.

بزرگترین سنگ یشم

کارگران معدن شمال میانمار ایالت کاچین سنگ یشمی با طول 5.8 و عرض 4.3 متر و وزن 175 تُن را کشف کشف کردند که ارزش آن تقریبی 170 میلیون دلار می باشد. همچنین در سال 1960 قطعه 260 تُنی در Xiuyan چین پیدا شد که 32 سال بعد از آن مجسمه بودا را با ارتفاع 7.95 متر و عرض 6.88  متر با ان تراشیدند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.