سنگ جاسپر

در میان انواع سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی جاسپر را می توان به عنوان عجیب ترین سنگ ممکن یاد کرد. ژاسپر یکی از محبوب ترین سنگ های زیوری بوده و از دوران باستان به دلایل مختلفی توسط افراد مختلف استفاده می شده است. طرح ها و رنگ ها و همچنین خواص فیزیکی این سنگ قیمتی آن را به یکی از منحصر به فرد ترین ها تبدیل کرده که قیمت بالایی نیز دارد. در ادامه این مقاله سنگ جاسپر را از تمام منظر ها بررسی خواهیم کرد و خواص ان را عنوان می کنیم.

تاریخچه سنگ جاسپر

جاسپر یا در یونانی یاسپیس معنی سنگ خابدار و عجیب را می دهد که با توجه به ظاهر آن بسیار هم نام برانزنده ایست. در فارسی باستانی و پهلوی به این سنگ یشپ گفته می شود. از همان دوران باستان این سنگ قیمتی در فرهنگ ها و قوم های آذربایجانی، فارسی، عبری، آشوری و یونانی از محبوبیت بسیار بالایی برخودار بوده است. قدمت استفاده از ژاپسر را می توان به ۴ تا ۵ هزار سال قبل از میلاد مسیح رد گیری کرد. طبیعتا در دروان قدیم مانند هر سنگ دیگری به جاسپر نیز قدرت های خاصی را نسبت می دادند مصریان از آن برای خوش یومی در عروسی ها و در جواهرات استفاده می کردند برخی باور داشتند که جاسپر از آن ها در برابر بلایای مختلف محافظت می کند

تاریخچه سنگ جاسپر

جاسپر سنگی زودیاک ( دایرت البروج) برای برج های سنبله ، الحمل و عقرب است . همچنین سنگی مرتبط با سیاره مریخ و تداعی کننده آتش است .از دیگر قدرت هایی که به ان نسبت داده اند ایجاد حس مثبت و ارامش در صاحبش در زمان بحران است. همه چیز درباره سنگ یشم را در اینجا بخوانید.

نحوه تشکیل جاسپر

جاسپر در واقع نوعی سنگ کوارتز است. ساختار این سنگ از مجموعه از ریزبلور های کوارتز یا کلسدون در کنار دیگر مواد معدنی است. مواد معدنی حاصل از آتشفشان ها و خاکستر ها بخشی دیگر از ساختار متخلل سنگ هستند که سختی آن را به ۶.۵ تا ۷ در مقیاس موس رسانده اند. تشکیل این سنگ در قسمت های زیرین پوسته زمین و به کمک جریان های بسیار داغ آتشفشانی است. این سنگ به اصطلاح اوپک یا بی نور است البته برخی از آن ها شاید لایه ای نیمه شفاف داشته باشند.

نحوه تشکیل جاسپر

مشخصات فیزیکی سنگ جاسپر

 • ترکیب سنگ: اکسید سیلیکات SiO2
 • رنگ: دارای تنوع رنگی بسیار بالا
 • شفافیت :‌ اوپک
 • فاقد کلیواژ
 • ضریب شکست: 1.540 (+/-)
 • فاقد فلورانس
 • وزن مخصوص ۲.۵۸ – ۲.۹۱
 • مقیاس موس ۶.۵ تا ۷
 • سیستم کریستالی تریگونال

تا به حال جاسپر را در رنگ های زرد قرمز قهوه ای و سبز و….یافته اند اما رنگ آبی را می توان کمیاب ترین رنگ ها دانست. قرمزی این سنگ به خاطر فراوانی آهن در ساختارش بوده و این آهن سبب رنگی شدن خاکه های آن می شود این درحالی است که اغلب خاکه ها بی رنگ و یا سفید هستند.سنگ جاسپر در رگه ها و ترکهای سنگهای آتشفشانی و اغلب همراه سنگهای عقیق و یا کالسدونی یافت میشود.

مشخصات فیزیکی سنگ جاسپر

سنگ جاسپر سطحی صاف و شکننده دارد و اغلب برای ساخت زیورآلات و اثاثه تزئینی استفاده می شود. تراش های کابوشن، کاروینگ، مهره تراشی از جمله تراش های متداولی هستند که بر روی این گوهر انجام میشود.

ار جمله کشور هایی که معدن ژاسپر در آن یافت شده می توان به فرانسه٬  هندوستان و ونزوئلا اشاره کرد. ترکیب لایه های دارای این سنگ با دیگر لایه ها ممکن بوده و در آلمان می توان در لایه گرانیتی نیز سنگ های جاسپر را پیدا کرد. معدن جاسپر در کشور ما نیز وجود دارد. این سنگ قیمت چندانی نداشته و می توان از کیلویی ده تا ۱۵۰ هزار تومان بسته به رنگ سنگ ان را خریداری کرد.

مقایسه عقیق و جاسپر

باید بدانید که کوارتز شامل دو گروه ریز بلوری و بلورین است که کلسدونی که جاسپر و عقیق زیر گروه آن هستند از نوع کریپتوکریستالین (cryptocrystalline) میباشند. سوای اینکه نحوه بوجود آمدن این دو سنگ تفاوت های زیادی دارد جاسپر سنگی اوپک است این در حالی است که عقیق شفاف بوده و درخشندگی دارد. در ضمن طرح های دوار عقیق با طرح های ژاسپر فرق دارند و را راحتی می توان آن ها را از هم تشخیص داد.

مقایسه عقیق و جاسپر

انواع سنگ جاسپر

تنوع رنگی و ترکیبی این سنگ و همچنین سرعت تشکیل ان در فرایند های زیر زمینی تنوع بالایی به آن داده است. در ادامه برخی از انواع ژاسپر را بررسی خواهیم کرد.

انواع سنگ جاسپر

جاسپر گل شقایقی

سنگی با خال های قرمز که در آن سایه های قهوه ای یا مشکی نیز دیده می شود.این سنگ در بیشتر کشورها نظیر کانادا، هند، ایالات متحده، قزاقستان، روسیه، اروگوئه، ماداگاسکار، برزیل، مصر و استرالیا یافت میشود.

جسپیلیت

فرایند بوجود آمدن جسپییت همانند سنگ چرت است اما این نوع ساختاری غنی از اهن دارد باند های آن نیز ترکیبی از هماتیت و کوارتز هستند.

جسپیلیت

ژاسپر پلنگی

جاسپر پلنگی را در برزیل افریقا و مکزیک می توان یافت و همانطور که از نامش پیداست طرج آن شباهت فراوانی به طرح بدن پلنگ دارد.

سنگ خون

درست است که رنگ غالب این نوع سبز است و تماما اوپک است اما خال های قرمز آن به خوبی به چشم آمده و مانند لکه های خون خود را نشان می دهند. قرمزی آن به خاطر وجود مجموعه های اهن و هماتیت کنار هم است.  این سنگ نیز در هند و برزیل پیدا می شود.

سنگ خون

سنگ مریم

جاسپر مریم که در کشور ما سنگ مریم نامیده می شود طرح بسیار خاصی دارد و همین طرح و خوشرنگی آن طرفداران زیادی را برایش جذب کرده است. طرح این سنگ به خاطر فسیل شدن جانداران باستانی در میلیون ها سال پیش بوجود آمده است. رنگ قالب آن قهوه ای و نارنجی است و در رشته کوه های هیمالیا پیدا می شود.

سنگ جاسپر سرخ

وفور آهن این سنگ را به رنگ قرمز در آورده است و مردم بر این باورند که استفاده از این سنگ سبب افزایش قدرت فرد٬ ارامش و همچنین از بین رفتن بیمماری ها می شود. گفته می شود جاسپر قرمز چاکرای ریشه (اول)، طحال و اندام جنسی (دوم) را فعال کرده و ما را در رها کردن وابستگی به تجربیات منفی احساسی و جنسی یاری کرده و به تنظیم آزاد سازی انرژی حیاتی نهفته کمک می کند.

سنگ جاسپر آبی

همانطور که در بخش های قبلی اشاره کردیم کمیاب ترین نوع جاسپر است و ظاهر آن بسیار عجیب و خاص است به گونه که بسیاری باور دارد این سنگ از جهان های دیگر به زمین آمده است.

سنگ جاسپر آبی

ژاسپر جنگل بارانی

ای سنگ به رنگ سبز و تمی مانند جنگل های بارانی دارد در واقع این نوع سنگ حاصل از به دام افتادن حباب های گاز در بین گدازه های ریولیتی است. این گدازه ها هنگام سرد شدن مقداری کوارتز سیلیس و…را جذب کرده و به این شکل در آمده اند.  بسته به موقعیت جغرافیایی جاسپر جنگلی می تواند دارای فلدسپات و نفولیت هم باشد. معادن ان نیز در برزیل و آفریقای جنوبی هستند.

جاسپر موکائیت

در منطقه ای به نام موکا در استرالیا می توان این سنگ را پیدا کرد موکاییت در رنگ های مختلفی از زرد و قهوه ای و نارنجی دیده می شود اما همه آن ها قطعه ای ارغوانی دارند که آن را بسیار خاص می کند. از جمله خواصی که برای ان در نظر گرفته اند می توان به باز کردن چاکرا ها و انرژی زایی اشاره کرد.

انواع دیگر محبوب جاسپر می توان موارد زیر را نام برد.

 • جاسپر منظره
 • اوناکیت
 • تجملی
 • اقیانوسی

خواص سنگ جاسپر

موارد زیر را می توان از مهم ترین خواص و کاربرد های جاسپر حساب کرد.

 • افزایش قوای جنسی
 • درمان بیماری ها و طلسم ها
 • مصریان از آن برای مومیایی استفاده می کردند
 • چینی ها و هندی ها آن را نگ باران می نامیدند
 • در امان ماندن از آسیب ارواح
 • قطع جریان خون
 • افزایش اعتماد به تفس
 • امیدواری
 • آرامش روح
 • ضد استرس

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.