رنگ الماس در جواهرات


در خرید جواهراتی که با الماس مزین شده اند پس از اینکه روشنایی و درخشندگی را بررسی کردید باید رنگ آن را بررسی کنید. رنگ الماس در حواهرات دومین فاکتور مهم در تشخیص کیفیت آن است و با شناخت آن پی به ارزش واقعی الماستان خواهید برد چرا که رنگ آن رابطه مستقیم با خلوصش دارد.

انواع رنگ های الماس در زیورآلات

رنگ الماسها درجاتی از D تا Z را شامل می شوند.  در این مقیاس درحه بندی D به معنای خالص ترین نوع و کاملا بدون رنک است و درجه Z دارای نقاط زرد و قهوه ای بیشتری است  و در صد خلوص آن پایین تر است. این درجه بندی برای راحت تر شدن درک آن به گروه های رنگی تقسیم شده است

گروه K – Z :  رنگ گرمی مایل به زرد و قهوه ای دارند ارران ترین نوع الماس هستند و به علت ناخالصی که دارند بسیاری از جواهرسازان معتبر و برند از آن ها استفاده نمی کنند.

گروه G – h – I – J :  نمونه هایی در این طبقه قرار می گیرند باز هم کمی زرد هستند اما از کیفیت خوبی برخوردار هستند رنگ آن ها با چشم غیر مسلح دیده نمی شود و تنها می توان تفاوت آن را با مقایسه با نمونه های بهتر مشاهده کرد.

دسته E – F  : از گران ترین الماس ها محسوب می شوند و بسیار کمیاب هستند رنگ آن ها سفید بوده و بسیار شفاف است

الماس های دسته D : از گروه قبلی  نیز بسیار کمیاب ترند و کاملا سفید هستند

انواع رنگ های الماس در زیورآلات

الماس های رنگی فانتزی

این الماس ها درجه بندی های گفته شده را ندارند و برای رنگ های مانندآبی و صورتی درجات مختلفی را در نظر گرفته اند. به این نکته ها دقت کنید که الماس هایی که روی انگشتر ها سوار می شوند معمولا سایز کوچکی دارند و عملا رنگ آن ها با چشم های غیر مسلح دیده نمی شود و باید برای تشخیص رنگ به نزد جواهرشناسان معتبر و حرفه ای بروید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *