دستبند دوره هخامنشی


دستبند طلای دوره هخامنشی : تعداد بسیار زیادی از زیورآلات ایران باستان  در موزه های بزرگ جهان نگهداری می شوند. اما دو دستبند کشف شده مربوط به حدود  دو هزار و پانصد سال پیش به دلیل زیبایی ساخت و ظرافت توجه بیشتری را به خودشان جلب کرده اند. یک جفت دستبند خارق العاده که به مدل مچ دستی با ظرافت و هنر هرچه تمام تر ساخته شده  یکی با دو انتهای سر گاو در موزه هنر های والترز مریلند نگهداری می شود.

دستبند طلای دوره هخامنش

و یکی دیگر با دو انتهای سر شیر در موزه باستان شناسی پنسیلوانیا در معرض دید عموم است. در ایران به دلیل دامپرور بودن غالب مردم گاو سمبل زندگی و رویش و.. بود . در میترائیسم کشتن گاو برای اتحاد و طلب بخشش از خدای مهر صورت می گرفت.در تخت جمشید ، گاو و شیر به عنوان نماد ماه و خورشید (تابستان و زمستان ) ثبت شده است و پیروزی شیر بر گاو نمادی از پایان یافتن زمستان و زایش دوباره طبیعت است.شاخ گاو نیز به دلیل شباهت با هلال ماه همواره سمبلی از ماه بود که در اسطوره های ایران زمین ماه همواره نشانی از زندگی و آغاز حیات بوده است. مردم آریایی این نماد ها را بر روی دستبند طلا مردانه یا زنانه شان می زدند.

دستبند طلای دوره هخامنشی اردک لاجوردی

از دیگر زینت های با ارزش عصر امپراطوری هخامنشی دستبند طلای لاجوردی با دو سر اردک است. در این دستبند طلای دوره هخامنشی هر یک از اردک ها با سنگ های گران قیمت لاجورد عقیق و فیروزه و کریستال تزیین شده اند که نشان از سبک مصری ساخت این دستبند دارد. اما در آن دوران استفاده از این چنین سنگ هایی در جواهر سازی بسیار رواج داشته و فقط مختص مصریان نیست به علاوه هدایای مصری و طلاسازان شاه ایران که تبار مصری داشتند احتمالا دلیل بر این استایل دستبند است.

در میان زیورآلات هخامنشیان این دستبند ظاهر بسیار منحصر به فردی دارد. از جمله استفاده از نماد اردک، سرهای پشت به هم  و قطر زیاد دستبند است. هر سه ویژگی در دیگر جواهر ها بسیار کمیاب است. اما اردک در ایران باستان نماد آب و آبادانی بوده است به این علت که زیستگاه این جانور بوده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *