تغییر سایز انگشتر

معمولا مهم ترین عامل فیزیکی که مردم هنگام خرید طلا در نظر می گیرند سایز انگشتر ها و یا دستبند های طلا است. سایز انگشتر ها می تواند به مرور زمان تغییر کند به این صورت که با اضافه شدن وزن و یا کاهش آن سایز انگشت ها تغییر می کند و یا اینکه حلقه خریداری شده که در بسیاری از مواقع به عنوان هدیه خرید می شود سایز مناسب و دقیق را ندارد. در هر صورت گزینه تغییر سایز انگشتر های طلا برای مشتریان وجود دارد اما پیش از اینکه به مغازه های جواهر فروشی رفته و اقدام به تغییر سایز زیور کنید باید برخی نکات را بدانید.

نکات مهم در تغییر سایز انگشتر

انگشتر خود را حتما نزد یک جواهر ساز ماهر و با تجربه ببرید. عدم تجربه می تواند سبب از بین رفتن زیبایی حلقه شده و در صورت وجود سنگ های قیمتی و الماس ریز روی انگشتر ممکن است قرار گیری آن ها از نظم اولیه خارج شده و دیزاین کلی جلوه مناسبی نگیرد. در ضمن بی دقتی در روند تغییر سایز می تواند به سنگ هایی نظیر فیروزه اوپال و کوارتز و ….آسیب جدی بزند و ارزش حلقه را به شدت کم کند. انگشتر های حکاکی شده باید به دقت و با مهارت خاصی تغییر کنند تا حکاکی روی آن ها از بین نرود.

تغییر سایز ( بزرگتر کردن ) انگشتر

دو راه برای بزرگتر کردن حلقه ها وجود دارد یکی اضافه کردن فلز به ان ها و دیگری کش آوردن فلز. برای خرید انگشتر های زنانه طلا در طرح های مختلف مدرن و سنتی به این بخش وارد شوید.

در روش اول جواهر ساز از قسمتی حلقه را برش زده و سپس قطعه ای طلا و یا نقره را بسته به نوع  انگشتر به ان می چسباند. پس از اینکار با استفاده از ابزار های مناسب اقدام به سیقلی کردن انگشتر می کنند.

روش دوم که کش اوردن حلقه نامیده می شود به کمک یک دستگاه خاص مشابه تصویر زیر انجام می شود.

تغییر سایز ( بزرگتر کردن ) انگشتر 

بیشتر جواهرسازان از این روش دوری می کنند چرا که می تواند شکل و طرح انگشتر های طلا را کاملا خراب کند. اما نحوه کار این دستگاه به این شکل است که حلقه را روی لوله استوانه ای شکل بالا قرار میدهند و با زدن ضربه های چکشی ان را به پایین لوله که قطر بالاتری دارد هدایت می کنند. انگشتر های بسیار ضریف و سنگ دار و آن هایی که جزیئیات بسیاری در طرح های خود دارند در این روش خواهند شکست و یا کاملا از فرم اصلی خارج می شوند.

تغییر سایز  ( کوچکتر کردن ) حلقه

تنها یک روش برای کوچکتر کردن سایز انگشتر ها وجود دارد آن هم برش دادن و جدا کردن قسمتی از آن و جوش دادن دو سر به هم است. در آخر جواهر ساز با ابزار های خود طلا را سیقل می دهد تا اثری از کار روی آن باقی نماند. اگر حلقه شما سنگ های توکار دارد و یا در هر صورت نمی خواهید برای کوچکتر کردن آن ریسکی کنید می توانید از overlaye های انگشتر استفاده کنید. اورلی ها مانند انگشتر هستند و شما انگشتر اصلی را روی آن ها قرار می دهید و به این صورت دیگر نیازی به تغییر سایز انگشتر طلا یا نقره و …نخواهید داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *