تاریخچه گوشواره طلا

اینکه دقیقا از چه زمانی و یا چه کسی ایده گوشواره به ذهنش رسید نا مشخص است اما چیزی که همه ما می دانیم این است که گوشواره های طلایی، مسی و نقره ای و…. قدمتی زیاد دارند و در کشور ها و تمدن های مختلفی از آن ها به عنوان زیور استفاده می شده است. در برخی از کشور ها گوشواره ها را تنها اشرافیانی با سمت های خاص به گوش خود می انداختند. اما اینکه چه کسی و یا دقیقا در چه سالی گوشواره اختراع شده است رازی پنهان مانده است. در ادامه ایت مطلب قصد داریم از آن چه در دسترس است تاریخچه گوشواره های طلا را باز گو کنیم.

خلاصه تاریخچه گوشواره طلا

یکی از قدیمی ترین اسنادی که ثابت می کند قدمت گوشوراه طلا زنانه انداختن حداقل به عصر برنزی و قبل از آن باز می گردد جسد زنی است که در رشته کوه های آلپ واقع در ایتالیا پیدا شده است. این جسد 5000 سال قدمت دارد و اوتزی نام دارد و قدیمی ترین مومیایی اروپاست. در کناز این مومیایی پادشاهان و درباریان مصری نیز با وجود سوراخ هایی در قسمت گوش استفاده از این زیور ها را تایید می کند. اگر به تخت جمشید خودمان هر سر زده باشید و به حکاکی های سربازان دقت کنید می توانید گوشواره های برخی از آن ها را نیز به راحتی تشخیص دهید.

تاریح گوشواره در ایران

اما مردمان آن زمان طلا و جواهرات را تنها برای زیبایی استفاده نمی کردند بر اساس متون تاریخی بیشتر آن ها اعتقاد داشتند که بلا و بیماری از طریق حفره های صورت و بدن وارد می شود و به این طریق سعی می کردند از خود محافظت کنند. کتاب های مقدس دینی مانند انجیل نیز در برخی آیاتشان به گوشواره های طلایی اشاره می کنند. در کشور های آسیایی بردگان نیز گوشواره های مخصوص به خود را داشتند که برده بودنشان را نشان می داد.

در آثار باستانی آمریکای های جنوبی هم می توانید اثراتی از گوشواره را روی مجسمه ها و نفاشی های تمدن ها مایا ها و آزتک ها پیدا کنید. بنابرین کاملا مشخص است که استفاده از گوشواره طلا و نقره همانند دستبند ها و … نیز قدمت زیادی دارد.

One thought on “تاریخچه گوشواره طلا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *